הרשמה לתחרות

 1. הגדרות בסיסיות
  • בתחרות זו יתחרו זוגות בלבד.
  • המתמודדים חייבים להיות אזרחי מדינת ישראל או תושבי קבע במדינת ישראל שמלאו להם 18 שנים. באם לא מלאו למתמודד 18 שנים, על המתמודד לצרף לקבצי הרשמתו אישור מהוריו להשתתפות במוקדמות ה-WCS.
 2. כותר יפני
  • ניתן להתחרות עם קוספליי מכותר יפני בלבד. במקרה של דמות מסרט או סדרת טוקוסאטסו (Tokusatsu), ניתן יהיה להתחרות עם דמויות מכותרים אשר צולמו ביפן או בגרסתם היפנית בלבד. שימוש בדוג'ינשי (Doujinshi) הינו אסור.
 3. קוספליי קאנוני (canon)
  • קוספליי שמשתתף בתחרות חייב להיות קאנוני. קוספליי קאנוני הינו קוספליי לדמות שמופיעה בכותר, בעיצוב רשמי שעוצב על ידי יוצרי הכותר. גיג'ינקות (עיצוב אנושי לדמות לא אנושית) וג'נדר בנדרים (הפיכת מין הדמות) אינם קאנוניים, אלא אם הם מופיעים באופן רשמי בכותר. גם דמויות מקוריות ועיצובים מקוריים לדמויות קיימות אינם קאנונים ולכן לא יורשו להתחרות.
 4. איסור השתתפות מכותרים בעלי תכנים לא הולמים
  • חל איסור על השתתפות בקוספליי מכותר אשר הוגדר כבעל תכנים לא הולמים:
   1. תוכן האסור למכירה לקטינים (גיל 18 ומטה) ע"י Nihon Ethics of Video Association או Visual Software Contents Industry Coop.
   2. תוכן שנמצא לא מתאים למכירה לקטינים ( גיל 18 ומטה) ע"י Publishing Ethics Association או ע"י המוציא לאור של הכותר.
   3. כל תוכן אחר שנמצא לא ראוי ע"י ועדת WCS (באופן כללי, כל תוכן המיועד למבוגרים).
   4. תוכן אסור באופן מפורש – תוכן ממשחקי מחשב שאינם מתאימים למכירה לקטינים (גיל 18 ומטה) ע"י Computer Entertainment Rating Organization) NPO)
   5. במידה ואינכם בטוחים לגבי הכותר יש ליצור קשר עם צוות קוספליי ארגוני בכתובת [email protected].
 5. תוכן אסור להצגה בסרטון
  • תכנים אשר מפרים את תנאי השימוש של שירותי סטרימינג ותוכן אשר יגרור הגבלת גיל לסרטון – אסורים. להלן דוגמאות חלקיות לתכנים אסורים, במידה ואינכם בטוחים לגבי תוכן מסוים יש ליצור קשר עם צוות קוספליי ארגוני בכתובת [email protected].
   1. שימוש באילוסטרציות רשמיות או לוגואים מ-WCS או לוגואים רשמיים, תמונות ערוכות לתוך הסירטון, אנימציות, אפקטים מיוחדים תחת זכויות יוצרים, אפקטים קוליים תחת זכויות יוצרים, מוזיקה תחת זכויות יוצרים מתוכן המקור או הפרת זכויות היוצרים של יוצר כלשהו.
   2. תוכן מיני מופרז
   3. ביטויי אלימות מופרזים כמו שימוש בלתי מתון בדם או קיא, תקיפה, עינוי
   4. תוכן המסית לדברי שנאה, אלימות, אובדנות, התבריינות
   5. אתגרי וידאו אשר עלולים לגרום לפגיעות חמורות או מעודדים את האפשרות לכך.
 6. ייצוג ישראל בתחרות WCS ביפן
  • בעקבות מגפת הקורונה, התחרות הבינלאומית תתקיים השנה בתצורה מקוונת לחלוטין. הזוג הנבחר לייצג את ישראל בתחרות ה-WCS השנה יוכר כנציגי עבר (WCS alumni) ויוכל להצטרף לקבוצת הנציגים וכן להשתתף בכל תוכנית המיועדת להם.

הנחיות בגין תלבושת הקוספליי הנדרשות עבור השתתפות בתחרות

 1. שיעור הכנת הקוספליי
  • השתתפות בתחרות דורשת משני המתמודדים לקחת חלק פעיל בהכנת הקוספליי והסקיט. לא ניתן להתמודד עם קוספליי קנוי או קוספליי שהוכן על ידי בעל מקצוע. ניתן להיעזר באדם חיצוני שאינו איש מקצוע, וזאת בתנאי שהוא אינו מכין חלק עיקרי בקוספליי.
  • כל החפצים אשר נשפטים צריכים להיות מוכנים על ידי הקוספליירים עצמם. על 75% מהפריטים לכל הפחות להיות עשויים בעבודת יד. במידה וחברים או חברי משפחה סייעו בתהליך היצירה, יש לשקף זאת בצורה ברורה בהרשמה. אם נקבע כי 25% או יותר מחפץ מסויים לא הוכן בעבודת יד, החפץ לא יכלל בשיפוט.
 2. שימוש באומנות גרפית בהשפעת הכותר
  • חל איסור על העתקת ציורים, לוגו, או כל אומנות גרפית באופן ישיר לציוד או לאביזרים. במידה ונעשה שימוש כזה כחלק מהתלבושת או מאביזר תפאורה, על המתמודד לספק הוכחה כי הוא יצר את הדוגמה בעצמו ולא בוצע שימוש באופן מסחרי. כלומר, במידה ולוגו הסדרה נכלל בתלבושת, על המתמודד לספק הוכחה כי הוא גזר ותפר או צייר אותו בעצמו, ולא הדפיס.
 3. שימוש חוזר בקוספליי
  • לא ניתן להשתתף בתחרות WCS עם קוספליי אשר התחרה בעבר בתחרות אמא"י (קוספליי / סקיטים / WCS)

קריטריוני שיפוט

שיפוט דמות (50 נקודות)

נקודות יוענקו בהתאם לשלושת הקריטריונים הבאים הקשורים בייצור האלמנטים העיקריים אשר מבטאים את הדמות (תלבושת, פרופים וכד'):

 1. רמת הדיוק בתלבושת (30 נקודות)
  • התלבושות מוערכות על ידי השוואה של התלבושת מול העיצוב של התלבושת בעבודת המקור. אם התלבושות זהות לחלוטין לתלבושות בעבודת המקור, יינתנו מלוא הנקודות. אם התלבושות שונות לחלוטין, יינתן הציון המינימלי של 0 נקודות. בנוסף, במקרה בו ישנו חלק לא ידוע בתלבושת בעבודת המקור, בניית העיצוב ובחירות הצבעים ניתנים להחלטת הקוספליירים, והבדלים בין התלבושת לבין התלבושת בעבודת המקור לא ישפיעו על הניקוד. (למשל – במנגה שמודפסת בשחור-לבן לא ניתן לדעת מהו הצבע האמיתי של התלבושות).
 2. איכות התלבושת (10 נקודות)
  • התלבושות מוערכות לפי מספר גורמים, כמו למשל כמה טוב התלבושת משולבת, התאמת התלבושת למתחרה, כמה יפה התלבושת מעוצבת/תפורה, וכדומה.
 3. טכניקה (10 נקודות)
  • הערכה של איכות הכנת התלבושת.
  • תלבושות אשר הוכנו תוך שילוב מבחר טכניקות מאתגרות יקבלו ניקוד גבוה מאשר כאלו שהוכנו תוך שימוש במספר קטן של טכניקות פשוטות. קריטריונים אלו יבחנו בעיקר את איכות הטכניקות, ולא את כמותן.
  • אם ייושמו טכניקות מיוחדות כמו טרנספורמציה או מכניזמים שונים, הקונספטים יוערכו בקטגוריה זו.

שיפוט ווידאו (100 נקודות)

נקודות יוענקו עבור תצלום הוידאו המופק לפי שלושת הקריטריונים הבאים:

 1. נראות ותוכן (50 נקודות)
  • היעילות בה ניצלו המתחרים את מגבלת 2:30 הדקות כדי ליצור ולערוך את הסרטון, האם הקומפוזיציה הועברה בצורה מובנת ומושכת לצופים.
 2. משחק (50 נקודות)
  • טיב ההופעה של המתחרים לרבות שירה, ריקוד, משחק או פעולות אחרות בהופעה. כמה מתואמים ומאומנים המתחרים נראים, ההבעתיות של המופיעים בסצנות עם מעט או ללא "אקשן", טיב העברת הדיאלוג בין המתחרים.

חוקי התחרות

שיפוט דמות

 1. חפצים שנשפטים בשיפוט הדמות הם רק אלו שהכרחיים על מנת לבטא את הדמות – תלבושת, פאה, איפור, ואביזרים המוחזקים בידי המשתתפים. בפרט מוגבלים לסעיפים 1 ו-2:
  1. תלבושת – מתייחס למה שהמשתתפים לובשים על גופם.
  2. אביזרים שמוחזקים בידי המשתתפים מתייחס לחפצים אשר המשתתפים יכולים לשאת ללא סיוע, כמו נשקים או אביזרים שהדמויות מחזיקות במהלך סצנות בהופעתם.
  3. סעיף זה מתייחס לחפצים שלא נכללים ב-1 ו-2, ואלו לא יישפטו תחת שיפוט הדמות:
   1. חפצים המופיעים בסירטון ואינם נלבשים או משומשים על ידי הקוספליירים לפחות פעם אחת במהלך הופעתם.
   2. אפקטים מיוחדים שצוירו על ידי המשתתפים כמו אנימציה או CG.
 2. אם פרטים מהמקור שונו, יש לציין זאת באופן ברור בהרשמה.

שיפוט וידאו

 1. על מנת להבטיח את ביטחון המשתתפים, השימוש בנשקים מסוכנים כגון חרבות קנויות, קטאנות או חפצים דומים בעלי קצוות מתכת חדים, כלים קהים וכבדים ונשק חם אסורים.
  בנוסף, הופעות בהן אש אמיתית מודלקת, או שיש בהן שימוש בחומרים מסוכנים אשר דורשים טיפול מיוחד בשימוש, אסורים.
 2. תכנים אשר מפרים את תנאי השימוש של שירותי סטרימינג, בהתייחס להיבטים כמו תוכן אשר יגרור הגבלת גיל לסרטון, אסורים. למשל, תנאי השימוש של יוטיוב: https://www.youtube.com/intl/en_us/howyoutubeworks/policies/community-guidelines/
  להלן דוגמאות חלקיות לתכנים אסורים, אך על המתמודדים לפנות לתנאי השימוש המלאים לפרטים.

  1. שימוש באילוסטרציות רשמיות או לוגואים מ-WCS או לוגואים רשמיים, תמונות ערוכות לתוך הסירטון, אנימציות, אפקטים מיוחדים תחת זכויות יוצרים, אפקטים קוליים תחת זכויות יוצרים, מוזיקה תחת זכויות יוצרים מתוכן המקור או הפרת זכויות היוצרים של יוצר כלשהו.
  2. תוכן מיני מופרז.
  3. ביטויי אלימות מופרזים כמו שימוש בלתי מתון בדם או קיא, תקיפה, עינוי.
  4. תוכן המסית לדברי שנאה, אלימות, אובדנות, התבריינות.
  5. אתגרי וידאו אשר עלולים לגרום לפגיעות חמורות או מעודדים את האפשרות לכך.
 3. החוקים לשימוש במוזיקת רקע וסרטונים הם להלן:
  1. המוזיקה המשומשת בסרטון חייבת להיות מנוגנת או שנוצרה על ידי המשתתפים, אם זו מוזיקה שבכל מקרה אחר היתה תחת זכויות היוצרים המנוהלות על ידי ה-JASRAC, או ש חייבת להיות מוזיקה ואפקטים קוליים ללא זכויות יוצרים.
  2. ניתן להשתמש בשפת האם של המשתתפים, בעוד שדיבוב ביפנית לא ברורה יידחה.
  3. השימוש במוזיקת רקע תחת זכויות יוצרים או קולותיהם של המדובבים מתוכן המקור, וכן העתקת סצנות או תמונות המופיעות בתוכן המקור לשימוש בסרטוני הרקע, וכן כל מקור אשר המחזיק בזכויות היוצרים הוא מישהו שהוא אינו אחת המשתתפים אסור. בנוסף, העריכה הבסיסית של הסירטון צריכה להתבצע על ידי המשתתפים, אך הוספת CG ואפקטים ויזואליים שנוצרו על ידי מישהו אחר מותרת בהינתן קרדיט ליוצר. עריכה בסיסית של הסירטון משמעה עריכת הסירטון וכן וידוא שאורכו לא מעל 2:30 דקות.
  4. צילום ללא אישור במקומות ציבוריים או מקומות פרטיים אשר אינם בבעלות המשתתפים, אסור.
  5. ניתן להציג אנשים נוספים מלבד חברי הצוות בתור ניצבים, וכן ניתן ליצור דמויות נוספות באמצעות טכניקות כמו אנימציה או CG, אך המשתתפים צריכים להיות המופיעים הראשיים. בנוסף, במקרה ונוצרו דמויות, הן יהיו תחת ההגבלות שצוינו בסעיף 3.
  6. המשתתפים מורשים להופיע בתור מספר דמויות, אך דמויות אלו יחשבו כניצבים ואינן יישפטו תחת שיפוט הדמות ושיפוט המשחק בשיפוט הוידאו. עבור ניצבים בלבד ניתן להשתמש בתלבושות קנויות. יחד עם זאת, יש להשתמש באפשרות זו רק כתמיכה לסרטון המוגש, והזמן הכולל בו אף אחד מחברי הצוות לא מופיע בפריים לא יכול לעלות על 15 שניות. כל חריגה של שניה מהגבלה זו תגרור הורדה של 5 נקודות. עבור חריגה של 20 שניות ומעלה, יינתן ציון 0 עבור שיפוט הוידאו.

דרישות טכניות

שימו לב כי מתואר כאן הינו המינימום הנדרש. כל עלייה באיכות מהמצויין כאן מבורכת, אך אי עמידה בתנאים אלו לא תתקבל:

 1. איכות סאונד (שמע):
  סטריאו מלא באיכות 192 kbps לכל הפחות.
 2. איכות תמונה:
  1920*1080 פיקסלים (16:9 לרוחב)
 3. איכות סרטון:
  1080p

תהליך ההרשמה לתחרות

הרשמה באמצעות טופס מקוון

 1. ההרשמה תיפתח ביום חמישי ה-20/05/2021 ותיסגר כשלושה שבועות לאחר מכן ביום חמישי ה-10/06/2021. ההרשמות יפתחו ויסגרו בשעה 19:00.
 2. אין הגבלה על מספר הנרשמים לתחרות.
 3. ההרשמה תיערך במועד אחד בלבד. לא תתאפשר הארכה לאחר סיום מועד ההרשמה.
 4. הרשמה לתחרות תתקיים מראש, באמצעות טופס מקוון באתר ארגון אמא"י. לא תהיה אפשרות להירשם ע"י שליחת מייל.
 5. בקשה להשתתפות בתחרות לא תתקבל בלי מסירת פרטי הרשמה מלאים. שימו לב שאתם ממלאים את פרטיכם הנכונים ואת שמכם המלא, ללא כינויים.

קבצי הרשמה

לאחר ההרשמה, יישלח מייל מאת צוות הקוספליי המאשר את קבלת הרשמתכם, ובתשובה אליו ייתבקשו המתמודדים לשלוח את כל הקבצים הנדרשים.

שלב א' – יוגש עד יום חמישי ה-21/05/2021.

 1. תמונת רפרנס
  • תמונה אחת לפחות עבור כל מתמודד. על תמונת הרפרנס להראות את התלבושת המלאה ואת כל האלמנטים בה (חולצה, מכנס, שמלה וכו', כולל תמונה לפנים, לאחור וכדומה) בצורה הטובה ביותר. במידה ויש אביזר (פרופ) שבכוונתכם להכין, יש לשלוח תמונות רפרנס גם עבורו.
 2. קבצי התקדמות
  • 2 תיקיות (אחת עבור כל מתמודד) בהן יהיו תמונות התקדמות אשר מראות בסיס לעבודה על הקוספליי. על התיקיות לכלול תמונות רבות ומפורטות ככל האפשר, אשר עונות על ההגדרות אשר יפורטו בהמשך. שימו לב כי הזוג הנבחר יידרש להכין מצגת המציגה באופן מפורט את תהליך העבודה של שני המתמודדים על הקוספליי שלהם, וכמות רבה יותר של תמונות בשלב זה תקל על הזוג הנבחר. תמונות התקדמות לדוגמא:
   1. תפירה – תמונות התקדמות הכוללות לכל הפחות גזרות משורטטות. אפשר להביא גזרות שהוצאו מהבד או מוקאפ (גזרת ניסיון תפורה) ראשוני, לבחירתכם.
    תמונות של ערימת בדים לא תיחשב כתמונת התקדמות.
   2. פאות – פאה יכולה להיחשב כהתקדמות במידה והיא דורשת עיצוב מסוים. במקרה כזה, יש לשלוח תהליך עבודה על העיצוב המדובר.
    תמונה של פאה בשקית לא תיחשב כתמונת התקדמות.
   3. אביזרים (פרופס) – במידה ואתם מכינים אביזר כחלק מהקוספליי, ניתן לשלוח שרטוטי גזרות שלו בקנה מידה אמיתי ותמונות של תחילת העבודה עליו (כל מקרה לגופו). אין לשלוח תמונות של חומרים או טקסט המתאר רעיונות לתכנוני עבודה. תמונות כאלו לא ייחשבו כהתקדמות.
   4. אלמנטים נוספים – תמונות התקדמות עבור אלמנטים נוספים אשר דורשים הכנה.
 3. תסריט הסקיט
  • יש לשלוח תסריט לסקיט, המתאר את הסקיט המצולם בסרטון שישלח.

שלב ב' – יוגש עד יום חמישי ה-10/06/2021.

 1. תמונות התקדמות
  • תמונות התקדמות הכוללות לבישת הקוספליי, צילומי תקריב ומתן דגש על פרטים וגימורים. גם אם תמונות אלו כבר נשלחו בשלב א', יש לשלוח אותן שוב.
 2. מענה על שאלות בכתב
  • מענה על שאלות מקצועיות אשר יוגדרו מראש, בהתאמה לאלה אשר נשאלות בחדר שיפוט.
 3. סרטון הסקיט
  • הסרטון הסופי והערוך המתאר את הסקיט אשר יתמודד במוקדמות.

מערך השיפוט

 1. השיפוט יתבצע באופן מקוון לפי הקבצים ששלחו המתמודדים לאורך תקופת ההרשמה, לפי הקריטריונים המפורטים בתקנון זה.
 2. השפיטה תתבצע על ידי פאנל של 3 שופטים, שיכלול קוספליירים ואנשי מקצוע, כאשר הפאנל ישפוט את הקוספליי וכן את סרטון הסקיט.

הערות נוספות

אנא עקבו בעיון אחר ההוראות בתקנון עבור ההרשמה. במידה וישנן שאלות נוספות, אתם מוזמנים לפנות אל צוות קוספליי בכתובת המייל: [email protected]

ט.ל.ח

 

לטופס ההרשמה לחץ כאן